niedzielski

                                                                         Szczecin 21.03.2016

Prof. dr hab. Piotr Niedzielski
Katedra Efektywności Innowacji
Wydział Zarządzania i Ekonomiki Usług
Uniwersytet Szczeciński

„Pokorni ludzie idą zawsze z prądem.
Niepokorni próbują iść pod prąd.
Cały postęp ludzkości leży dlatego w rękach niepokornych.”
Bernard Shaw

Szanowni Państwo Senatorowie i Elektorzy, Pracownicy Uniwersytetu Szczecińskiego, Studenci i Doktoranci, Koleżanki i Koledzy. Pragnę państwa poinformować, że w dniu 25 lutego 2016 roku oficjalnie zgłoszono moją osobę jako kandydata na stanowisko Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego na kadencję 2016-2020. Wyrażając zgodę na kandydowanie ruszyła oficjalnie kampania wyborcza ,co znalazło odzwierciedlenie w uruchomieniu strony http://www.wyboryrektorskie.wzieu.pl, na której umieszczam teksty związane z moją kampanią wyborczą.  Jednocześnie mając na względzie istniejącą sytuację na Uniwersytecie Szczecińskim, po doświadczeniach związanych ze zbieraniem podpisów Senatorów Uniwersytetu Szczecińskiego, mających na celu zwołania Nadzwyczajnego Posiedzenia Senatu, podjąłem jednocześnie decyzję o rezygnacji z powoływania Komitetu Poparcia mojej kandydatury. Decyzja ta była poprzedzona dyskusją senatorów – inicjatorów akcji, w wyniku której podjęta została decyzja o .nieujawnianiu listy senatorów, którzy podpisali się pod wnioskiem o zwołaniu Senatu Nadzwyczajnego. Obawy szeregu osób/senatorów, które poparły wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Senatu Uniwersytetu Szczecińskiego są dla mnie w pełni zrozumiałe, szczególnie w kontekście szeregu działań, które zostały podjęte przez obecne władze Uniwersytetu Szczecińskiego wobec mojej osoby, których odzwierciedlenie można znaleźć nie tylko w publicznie dostępnych protokołach Senatu Uniwersytetu Szczecińskiego, ale także w szeregu innych dokumentach. Myślę, że niewiele osób udźwignęło by ciężar oskarżeń  i „działań” wymierzonych zarówno w moją osobę, jak i pracowników Wydziału Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego. Z pewnością można moją osobę zaliczyć do grona osób NIEPOKORNYCH na Uniwersytecie Szczecińskim. Jako Dziekan zawsze kierowałem się w swoich decyzjach dobrem wydziału i dobrem Uniwersytetu Szczecińskiego. Z pewnością gdybym nie szedł „pod prąd” szereg działań ważnych dla Wydziału Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego, nie zostałoby  zrealizowanych, jednak i moja determinacja była niewystarczająca, gdyż szereg inicjatyw zostało zablokowanych, co także może będzie przedmiotem dyskusji. Podsumowania tego okresu z pewnością dokona historia.  Doceniam liczne gesty poparcia ze strony szeregu osób, za które serdecznie dziękuję. Jednocześnie wyrażam nadzieję, że obecne wybory władz rektorskich Uniwersytetu Szczecińskiego, są szansą na dobrą zmianę, gdyż moja decyzja o kandydowaniu ma na celu doprowadzenie do dobrej pożądanej zmiany, a nie zdobycia władzy poprzez objęcie stanowiska Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego. Jako pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Szczecińskiego, uważam się za spełnionego pracownika, a swoje kompetencje naukowe, dydaktyczne oraz menedżerskie poddałem weryfikacji nie tylko w czasie 8 lat piastowania obowiązków Dziekana Wydziału Zarządzania i Ekonomiki Usług.

Szanowni Państwo Senatorowie i Elektorzy, Pracownicy Uniwersytetu Szczecińskiego, Studenci i Doktoranci, Koleżanki i Koledzy. Decydując się na kandydowanie kierowałem się trzema przesłankami:

  1. Myślę, że jako środowisko Akademickiego Szczecina powinniśmy być zainteresowani otwartością dyskusji i ścieraniem się poglądów kandydatów na stanowisko Rektora. Trzeba otwarcie dyskutować o Uniwersytecie Szczecińskim jego kondycji i kierunku zmian. Taka dyskusja, merytoryczna dyskusja jest ważna, i ma olbrzymią wartość zarówno dla Naszej Uczelni jak i  dla każdego kandydata na stanowisko Rektora, niezależnie kto wygra wybory, gdyż część z wniosków wynikających z publicznej debaty ma w ten sposób szansę zostać zrealizowane/wdrożone w życie i funkcjonowanie Uniwersytetu Szczecińskiego.
  2. Silne i dojrzałe ośrodki akademickie tworzą mechanizmy w wyniku których w wyborach na stanowiska Rektora startuje kilku kandydatów z programami, doświadczeniem i dorobkiem. Powinniśmy budować mechanizmy wzorując się na tego typu ośrodkach akademickich. Moja kandydatura może być/jest elementem tego typu działań.
  3. Moje dwie kadencje na stanowisku Dziekana Wydziału Zarządzani i Ekonomiki Usług ukazały i zweryfikowały moje kompetencje w zakresie zarządzania jednostką naukowo-badawczą. Każdy z państwa może dokonać oceny moich działań. Jednocześnie jako Senator Uniwersytetu Szczecińskiego, wskazywałem kierunek koniecznych zmian w funkcjonowaniu Naszej Uczelni, wskazując szereg dysfunkcjonalności, co ma odzwierciedlenie w protokołach posiedzeń Senatu Uniwersytetu Szczecińskiego, które są podane do publicznej wiadomości. Aby mieć prawo do krytyki, trzeba także mieć gotowość do wzięcia odpowiedzialności za wdrożenie i skutki ewentualnych zmian. Moją decyzją o kandydowaniu na stanowisko Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego na kadencję 2016-2020, postawiłem do dyspozycji naszej społeczności akademickiej swoje kompetencje. Jestem gotowy służyć swoimi kompetencjami Uniwersytetowi Szczecińskiemu, biorąc odpowiedzialność za swoje działania, nie ograniczam się jedynie do krytyki obecnego stanu ale jestem gotowy wdrażać zmiany. Społeczność akademicka w drodze aktu wyborczego podejmie decyzje, czy zasadne jest wykorzystanie moich kompetencji w zakresie funkcjonowania i ewentualnych zmian Naszego Uniwersytetu.

Mam nadzieję, a wręcz jestem przekonany, że nie jestem jedynym NIEPOKORNYM na Uniwersytecie Szczecińskim. Wyrażam nadzieję, że w bieżącej kampanii wyborczej zostanie podjęta merytoryczna dyskusja, dyskusja bez obaw o konsekwencje za głoszenie konstruktywnej krytyki dla istniejącej sytuacji, gdyż w wyniku dyskusji można wypracować korzystne rozwiązania dla Uniwersytetu Szczecińskiego, które będą wdrażane przez władze, niezależnie kto będzie tworzył nowe Kolegium Rektorskie, gdyż silny i dobrze zarządzany Uniwersytet Szczeciński jest potrzeby miastu i regionowi, gdyż Uniwersytet Szczeciński jest naszym miejscem pracy i wyrażam nadzieję, że nie tylko funkcjonowanie uniwersytetu będzie niezagrożone, ale że jako społeczność akademicka zapewnimy jego rozwój i pozytywne odziaływanie na otoczenie.

Prof. dr hab. Piotr Niedzielski

P.S.

Niniejszy tekst opracowałem na podstawie wcześniejszych materiałów umieszczonych na stronie www.wyboryrektorskie.wzieu.pl